Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaat
FI
Tietoa TurvastaTöihin TurvaanVastuullisuusUutiset ja sisällötTurva vuokraa
EtusivuTietoa TurvastaHallinto ja johtoTaloustietoaMedialleTöihin TurvaanVastuullisuusUutiset ja sisällötTurva vuokraaHenkilöasiakkaatYritysasiakkaat
Tietoa TurvastaTöihin TurvaanVastuullisuusUutiset ja sisällötTurva vuokraa
Valitse sivu
Turva yrityksenä11.3.2025Turva aloittaa yhteistyön Särkänniemen kanssa – julkaisevat kesän uutuuslaitteenTurva on Särkänniemen uusi yhteistyökumppani täysin uudenlaisessa yhteistyömallissa. Särkänniemeen avataan kesäksi uusi huvilaite, jonka brändäys sekä Särkänniemen laitekaveritoiminta toteutetaan yhteistyössä Turvan kanssa.Tule Turvaan
Turvan ja Särkänniemen edustajia uuden laitteen rakennustyömaan edustalla
Särkänniemi: toimitusjohtaja Mikko Hautasaari, liiketoiminta- ja kehitysjohtaja Ville Aarresuo, huvilaitteiden operatiivinen päällikkö Kirsi Aarresuo, Turva: toimitusjohtaja Ville Raunio ja viestintä- ja markkinointijohtaja Kaisa Potila.
Yhteistyön ansiosta Särkänniemessä toteutetaan alkavalla huvittelukaudella enemmän elämyksiä. “Olemme innoissamme yhteistyöstä Särkänniemen kanssa. Pääsemme tarjoamaan yhdessä huvipuistokävijöille kiehtovia elämyksiä, turvallisuudesta tinkimättä. Meitä yhdistävät arvot: ilo, hymy sekä vastuullisuus. Pyrimme tahoillamme alan parhaaseen asiakaskokemukseen. Tamperelaisena vakuutusyhtiönä haluamme osaltamme edistää seudun vetovoimaa ja olla mukana elämyspuiston kehityksessä”, kertoo vakuutusyhtiö Turvan toimitusjohtaja Ville Raunio. Särkänniemen uusi, ralliteemainen huvilaite on Drifti. Turva mahdollistaa Drifti-kokemuksen.”Tämän tason laiteyhteistyö on hyvin poikkeuksellista. Olemme nyt ensimmäistä kertaa toteuttamassa tämän mittakaavan huvilaitebrändäystä yhteistyökumppanin kanssa. Olemme iloisia saadessamme juuri Turvan mukaan yhteistyöhön, sillä meillä on yhtenäiset arvot ja molemmilla positiiviset brändit”, kertoo Särkänniemen liiketoiminta- ja kehitysjohtaja Ville Aarresuo. Uusi laite avataan toukokuussa Uusi Drifti-huvilaite sijoittuu huvipuiston ulkopuolelle Näsinneulan juurelle, joten sen kyytiin on mahdollista päästä pelkällä laitelipulla. Drifti-huvilaitteessa pääsee nimensä mukaisesti driftaamaan – ihan oikeasti. Jokaisessa auton mallisessa vaunussa on oma käsijarrun tyylinen ohjausvipu, jonka avulla pääsee vaikuttamaan ajokokemukseen. Drifti tarjoaa vauhdikkaan ajoelämyksen monen ikäisille huvittelijoille. Laitteen kyytiin pääsee yli 130 cm pitkät huvittelijat ilman aikuista ja 100–130 cm:n pituiset yhdessä aikuisen kanssa. Laitteen yhdeksän kahden hengen autoa on jaettu kolmeen eri tiimiin, jotka tuovat hurjapäille mukaan kilpailuelementin. Laitteen on valmistanut saksalainen Zierer ja sen teemoittaa Särkänniemen pitkäaikainen yhteistyökumppani, hollantilainen Jora Vision. Laitekaverit tekevät paluun Yhteistyö Turvan kanssa palauttaa takaisin tauolla olleen laitekaveritoiminnan. Kysytty laitekaveripalvelu mahdollistaa sen, että mikäli pituus ei riitä huvitteluun tietyissä huvilaitteissa yksin, voi mukaan napata Turvan sponsoroiman laitekaverin. Laitekaveritoiminta pyörii juhannuksesta koulujen alkuun.Turva tarjoaa turvaa ja huolenpitoa asiakkaittensa arjen jänniin paikkoihin. Laitekaveritoiminnalla voimme niin ikään tarjota turvaa pienille huvittelijoille, jos jännä paikka yllättää.
Uusi ralliteemainen huvipuistolaite
Alustava havainnekuva Drifti-huvilaitteesta. Muutokset mahdollisia.
Suomen parasta vakuutuspalveluaTurva on tutkitusti asiakaspalvelun ykkönen Suomessa. Tule hymysi arvoiseen vakuutusyhtiöön.
Tule Turvaan
Lisää ajankohtaista
Vapaa-aika15.4.2025 Mökkeilyä turvallisin mielinMökillä piileviä turvallisuusriskejä voi ennaltaehkäistä asianmukaisella kunnossapidolla. Huomioi näitä seikkoja erityisesti, kun herättelet mökkiä taas talven jälkeen.Vapaa-aika14.4.2025Kevät ja kesä aktivoivat polkupyörävarkaat – suojaa pyöräsi Kevät käynnistää pyöräilykauden ja valitettavasti lisää myös pyörävarkauksia. Suojaa pyöräsi ja nauti ajeluista – lue vinkit! Vapaa-aika14.4.2025Mökin vakuutusturva tuo mielenrauhaa Oli mökki sitten vanha tai uusi, pieni tai suuri – turvallisuusasioista ei kannata tinkiä. Lue, miten mitoitat mökkisi vakuutusturvan oikein.
Lisää ajankohtaista
Turva aloittaa yhteistyön Särkänniemen kanssa – julkaisevat kesän uutuuslaitteenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn